Yağlar Kasa Dönüşür Mü?

Spora yeni başlamış biriyseniz etrafınızdaki kişilerden bu sözü çokça duyarsınız “yağları kasa çevirmek”. Peki bu durum gerçekten böylemi, yağlar kasa dönüşür mü?Kas Nedir?

Kas, vücudumuzdaki kemiklere bağlı olan, kasılıp gevşemesi sonucunda hareket etmemizi sağlayan dokulara denir. Kaslarımız hareket ettiği süre boyunca bizler enerji harcarız, uykuda dahi olsak bu durum devam etmektedir. Kas, direnç antrenmanları uygulayarak, açığa çıkardığı kuvveti ve boyutunu geliştirebileceğimiz bir dokudur.Yağ Nedir?

İnsanlar hareket edebilmek ve yaşamsal fonksiyonları gerçekleştirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Gereken bu enerjiyi besinler yoluyla vücudumuza alır, sindirim işlemlerinden sonra enerji olarak kullanırız. Tükettiğimiz fazla besinler ise gelecekte kullanılmak üzere yağ hücreleri olarak yağ depolarında depolanır. Oluşan yağ hücreleri kaslarda olduğu gibi enerji harcamazlar.


Yağ ve kas dokusunun vücutta bulunan iki farklı doku olduğunu anlamış olduk. Nasıl kulağımız, burnumuza ya da nasıl ellerimiz ayaklarımıza dönüşmüyorsa. Yağlarımız da kaslara dönüşmez.


Uzun vadede spor yaptığımızda gözle görülür şekilde kas kütlemizde artış meydana gelir. Bu durum gündelik hayatta daha fazla iş yapabilir ve daha kuvvetli bireyler olarak bizleri geliştirir.


Mevcutta bulunan kas kütlemizi dışarıdan bakıldığında daha belirgin hale getirebilmek için yağ oranımız düşürmek en önemli yoldur. Bizler ne kadar büyük kaslara sahip olursak olalım derimizin altında gereğinden fazla yağ hücresi bulunuyorsa sergileyecek olduğumuz kaslar hep gizli kalacaktır.Yağları Kasa Dönüştüremiyorsak, Biz De Yok Ederiz!

Kilo vermek, yani yağ yakmak karşıdan bakıldığında oldukça meşakkatli bir iş gibi görünebilir. Aslında yağ yakıp kilo vermemiz için yapacağımız birkaç küçük şey bizler için yeterli olacaktır.Aldığın Kaloriyi Kontrol Et!

Kilo vermek için ilk ve en önemli kısım aldığımız kaloriyi düşürmekten geçer. Her bireyin kilosuna, boyuna, yaşına göre farklı miktarlarda kaloriye ihtiyacı vardır. Daha önceki yazımda (Spor ve kilo verme ilişkisi) belirttiğim gibi, basit hesaplayıcılardan gereken bilgileri girerek günde kaç kalori almanız gerektiğini öğrenin. Ve bunu gereken ölçüde kısıtlayarak işe başlayın.
Hareket Et!

Yağ yakma süreci bazen uzun zamanlar alabiliyor. Daha önce kilo verme deneyimi olmayan insanlar için can sıkıcı olan bu süreci, hem eğlenceli hem de hızlı şekilde geçirmek için bol bol egzersiz yap.Ağırlık Antrenmanından Korkma!

Araştırmalar bizlere direnç antrenmanlarının kilo verme sürecinde büyük rol oynadığını göstermekte. Yazının başında bahsettiğim, kas dokusunun hareketsiz olma durumunda bile vücutta enerji harcaması bizlere kilo vermede büyük destek sağlıyor. Ne kadar fazla kas kütlesi o kadar yüksek metabolizma hızı!

Protein Tüket!

Beslenme düzenimizde, üç makro besin grubuna da yer vermemiz hayati önem taşımakta. Proteinler diğer makro besinlere göre (karbonhidratlar ve yağlar), sindirim ve vücutta kullanımı açısından metabolizmamızı daha fazla yoracaktır buna “termik efekt etkisi” denir. Bir besinin termik etkisi ne kadar fazlaysa, vücut onu işlerken o kadar fazla enerji sarf edecektir.
Su Alımını Arttır!

Su içmenin bizim için her durumda hayati önem taşımaktadır. Dolaşım ve sindirim sistemimizin en düzgün şekilde çalışabilmesi için gerekli miktarda su tüketimini alışkanlık haline getirin.

Su içmek midemizdeki yarattığı doluluk hissinden dolayı, gereksiz kalori alımı kontrolünde bizlere yardımcı olacaktır.
Kahve Düşman Değildir!

Kahve içmek metabolizma hızımızı arttırır ve bu durum daha fazla enerji tüketmemizde bize yardımcı olur. Kahvede bulunan kafein kandaki adrenalin hormonu seviyesini arttırır. Adrenalin kanda kandan yağ hücrelerini taşır ve yağ yakımı için sinyaller gönderir.


Bu verdiğim tavsiyeler, ilk değindiğim nokta olan “kalori alımınız” kontrollü ise işe yarayıp sürecinizi hızlandıracaktır. Aldığınız kalori miktarı yaktığınız kalori miktarından fazla ise ne yazık ki kilo vermeniz hayal olarak kalacaktır.