Testosteron Ve Fitness Arasındaki İlişki


Testosteron Nedir?

Testosteron, erkeklik hormonu olarak bilinir. Bunun yanı sıra kadınlarda da az miktarda bulunan testosteron, erkeklerin cinsel hayatının oluşmasında, ergenlik dönemindeki gelişimde ve bizim yazımızda ele alacak olduğumuz kas ve kemikler üzerindeki gelişim ile doğrudan etkili olan, testislerde salgılanan androjenik yapılı bir hormondur.Östrojen Nedir?

Testosteron hormonuna değinip, östrojene değinmeden olmaz diye düşündüm.

Östrojen; Kadınlık hormonu olarak bilinmekle birlikte hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunur. Erkeklerde kadınlardaki seviyesine göre, daha düşük seviyelerde bulunur. Erkeklerde gözlemlenen östrojen artışı, sağlık problemlerini de beraberinde getirebilmektedir.


Testosteron Ve Spor İlişkisi

Vücut geliştirme dendiğinde akıllara ilk gelen konu başlıklarından biride testosterondur. Testosteron genel kas kütlesindeki artışı doğrudan etkileyebilir. Ergenlik dönemine girişle birlikte, boy uzamasının hızlanması, ses tonunda kalınlaşma, daha iri ve erkeksi görünme, karşı cinse olan ilginin artmasındaki temel husus testosteron hormonunun daha fazla salgılanmaya başlamasıdır.


Spor yapan bireyler için testosteronun önemi oldukça fazladır. En optimal gelişimin sağlanması için sağlıklı bir hormonel sisteme ihtiyacımız oldukça yüksektir. Bu bağlamda vücutta salgılanan testosteronun doğru seviyede olması uzun vadede en verimli gelişimi almamız için temel bir husus dur.

Testosteron Eksikliği

20’li yaşlarda en fazla şekilde salgılanan testosteron, yaşlanmayla birlikte doğal olarak düşüşe geçmektedir. Futbol oyuncularının en iyi dönemlerinin, 35 yaşından önce olmasının sebeplerinden biri budur. Testosteron eksikliğinin yaşlanmayla birlikte gözlemlenmesinden ziyade bir diğer sebebi ise dış etkenlerdir. Fazla alkol tüketimi, uykusuzluk, aşırı stresli yaşantı, fazla şeker tüketmek, sigara içmek bunlara örnek olarak verilebilir.

Testosteron Eksikliği Ne Gibi Sorunlar Doğurur

 • Cinsel iktidarsızlık

 • Kas ve kemik erimesi

 • Kalp ve damar hastalıkları

 • Kas kütlesi ve güç kaybı

 • Halsizlik ve iştahsızlık

 • Erkeklerde meme dokusunda büyüme

 • Düşük sperm miktarı ve sperm kalitesindeki azalma

Testosteron Fazlalığında Oluşan Problemler

Sağlığımız ve toplumsal hayattaki rollerimizi olumsuz etkileyebilen fazla testosteron seviyelerinin olumsuz etkileri şu şekildedir;

 • Anksiyete ve sinir problemleri

 • Hızlı artan vücut kılları

 • Aşırı gergin ruh hali

 • Saldırganlık

 • Orantısız kas dağılımı

 • Sivilce ve akne

Testosteron Seviyesi Nasıl Arttırılır?

Doktor kontrolünde gerçekleştirilen ilaç tedavilerinin dışında, testosteron seviyemizi hayatımızda bazı değişiklikler yaparak yükseltmemiz mümkün. Ancak kişinin testosteron seviyesindeki problem herhangi bir sağlık sorunundan dolayı ortaya çıkmışsa, tıbbı destek alınması gerekmektedir.


Egzersi Yap!

Egzersiz yapmak her konuda olduğu gibi burada da karşımıza çıkıyor. Düzenli egzersiz yapan erkek ya da kadınların, egzersiz yapmayan bireylere göre hormonsal işleyişleri çok daha düzenli çalışmaktadır.


Şekerden Uzak Dur!

Gereğinden fazla karbonhidrat (şeker) tüketmek, insülin seviyemizdeki artışı tetikleyeceğinden dolayı testosteron hormonunun salgılanmasını baskılayabilir.Sağlıklı Yağ Tüket!

Beslenme düzenimizde sağlıklı yağlara yer açmalıyız, zeytinyağı, badem , ceviz, Hindistan cevizi yağı, avokado gibi sağlıklı yağları içeren besinler testosteron seviyemizi arttırmamızda büyük rol oynamaktadır.

Fazla Kilolarından Kurtul!

Erkeklerin kadınlara oranla daha az yağlı olmasının sebebi östrojen hormonuna bağlıdır. Kadınlık hormonu olarak bildiğimiz östrojen, erkeklerde fazla kiloyla birlikte artış göstermektedir. Östrojenin fazla olduğu yerde maalesef ki testosteron oranımız önemli ölücüde düşüşe uğramakta. Araştırmalar erkekler için en optimal yağ oranının %11- %15 aralığında olduğunu söylüyor!

Süt Ürünlerini Tüketirken Dikkatli Ol!

Süt ve süt ürünleri içerisinde doğal yollarla barındırdığı östrojen hormonundan dolayı, testosteron hormonunu baskılayabilir. Bu durum laktoz intoleransı yaşayan bireylerde daha tehlikeli bir hal alabiliyor.

D Vitamini Takviyesi Al!

Günümüz şartlarında, kimimiz karantinadan dolayı kimimiz masa başı iş hayatının getirisi olarak güneşe hasret kaldık. Bu durum uzun süreler devam ettiği taktirde, gözlemlenen cinsel dürtüdeki azalma, halsizlik, stres gibi problemler baş göstermeye başlayabilir. Bu durumda gereken sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra, doktorunuz gerekli gördüğü taktirde d vitaminini besin takviyesi olarak almaya başlayabilirsiniz. Ama bundan da önemlisi elinizden geldiğince güneşe çıkıp zaman geçirmeyi ihmal etmeyin!