Supplementler (Besin Takviyeleri)Herhangi bir sporla uğraşan ya da uğraşmayan herkes beslenmeye ihtiyaç duyar. Geçmişten günümüze farklı çağlarda yaşayan insanların, farklı türlerde beslenme çeşitlerinin olduğunu görürüz.

Yoğun fiziksel aktivite gösteren bir insan, buna nazaran daha az fiziksel aktivite gösteren bir insana göre doğal olarak daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar.

Almamız gereken bu enerjiyi, besinler yoluyla karşılar ve günlük işlerimizi yapabilmemiz için enerji depolarız. Fakat bazı durumlarda, yetersiz beslenme, yetersiz uyku gibi olumsuz durumlar yaşam kalitemizi düşüşe sürükleyebilmektedir.


Supplement ne demek?

Supplementler, ister spor yapsın ister yapmasın her insanın kullanabileceği besin takviyeleridir.

Günlük beslenme planımızda almamız gereken üç makro besin olan, proteinler, yağlar ve karbonhidratları besinler yoluyla vücudumuza alırız. Bazı günler gereken kadar alamadığımız bu makro besinleri supplementler yardımıyla tamamlar ve günlük almamız gereken kaloriyi tamamlamış oluruz.


Makro besinlerin önemi kadarda, mikro besinlerin önemi çok büyüktür.

Yediğimiz sebze ve meyvelerden karşılamakta olduğumuz vitamin ve mineraller, mikro besinler grubunu oluşturmakta. Vitamin ve mineral eksikliği sonucunda ise yaşanacak sağlık problemlerini en aza indirmek için supplementlere başvurulabilir.
Önceliğin Beslenmen!

İnsanların aklında genel olarak supplementler mucize olarak yer edinmiş. Spora yeni başlayan biri hemen antrenöründen hangi supplementi kullanacağı hakkında bilgi almak için uğraşıp duruyor.

Supplementler, besinler yoluyla aldığınız gerek protein, gerekse vitamin ve mineralden daha farklı bir şey size sunmuyor!

Doğru ve dengeli beslenmesi olan biri, supplement kullanmasa bile istediği gelişimi kendinde gözlemleyecektir.

Ne yemen gerektiğini ve bu yemen gereken besinlerden, ne kadar yemen gerektiğini öğren.Doğu beslenmek, sporun ve sağlıklı yaşamın en önemli parçasıdır.

Beslenmeni en kolay şekilde hazırlayıp uygulaman için sana şu yazıları hazırladım.


Karın Kaslarını Ortaya Çıkar


Spor Ve Kilo Verme İlişkisi

Protein Tozları Kas YAPMAZ!

Protein tozları peynir altı suyunun arındırılıp içerisine aroma verici ve koruyucu maddeler konulduktan sonra, paketlenip satışa sunulan pratik olarak protein ihtiyacımızı karşılamak için hazırlanmış besin takviyelerdir.

Protein tozları, yediğiniz yumurtadan, yoğurttan, et ürünlerinden farklı değildir. Her insanın günlük alması gereken belirli bir protein ihtiyacı vardır.

Hücrelerin yenilenmesi için ihtiyaç duyduğumuz proteine, sporcuların daha fazla ihtiyacı vardır. Tükettiği et ve süt ürünleri, bitkisel olan protein kaynaklarına ek olarak kullandığı protein tozu gün sonunda bu bireyin sadece 25-50 gr. Daha fazla protein almasını sağlayacaktır.

Supplementler İlaç Değildir!

Çok fazla kas kütleleri, aşırı belirgin olan damarlar. Spora yeni başlayan bir çok insanın hayali. Bu gözünüzde canlanan resmi oluşturmanın yolunu supplementere bağlayanlar için üzücü haberlerim var.

Yukarıda da bahsettiğim gibi supplementler sadece besin takviyelerdir. O gördüğünüz büyük kas kütlelerini elde etmek için, çok fazla efor sarf etmek antrenman yapmak gereklidir. Supplementler seni kaslı yapmayacak.
Supplementler Zararlı Değildir!

Supplementler, eksiklikleri tamamlamak içindir. Ne bir besinin yerine geçebilir ne de tek başına bir anlamı vardır. Gereğinden fazla beslenmemiz durumunda yağlandığımızı biliyoruz. Supplementleri de gereğinden fazla kullanmak sadece sindirim sistemimiz yoracaktır. Fazla alınan supplement idrar yoluyla dışarı atılır :)


En İyi 5 Supplement!

1 - ZMA (Çinko-Magnezyum)

ZMA, çinko ve magnezyumu içerisinde bulunduran takviye edici gıdadır.

Testosteronla ilişkilendirilen bu supplementin, çinko eksikliği durumda görülebilecek testosteron düşüklüğünü düzeltebileceği söylenir. Ama bunu kanıtlar durumda hala çok fazla bilimsel veri bulunmamaktadır.

Testosteron seviyelerini yüksek tutmak, hormonlarımızın düzenli çalışmasını sağlamak için ZMA dan önce, sağlıklı yağları tüketmeye önem gösterin.


2 - Probiyotikler

Antrenmanı çok verimli yapıyor, harika uyuyor ve düzenli besleniyoruz. Fakat gözle göremediğimiz sindirim problemlerimiz olabilir. Probiyotikler bu durumda sindirimde rol oynayan bakterilerin işlerini daha verimli yapabilmeleri için yardımcı olmaktadır.

Ev yapımı yoğurt, kefir, turşular gibi besinler kaliteli ve doğal probiyotik kaynaklarıdır.3 - Omega-3 Balık Yağı

Beyin ve kalp sağlığımız için önemli ölçüde gerekli olan omega-3, doğal yollarla vücutta üretilemez. Besinler ve takviyeler yoluyla alınabilen omega-3, somon, ceviz, chia tohumu ve yumurta gibi besinlerde doğal olarak bulunmaktadır.


Günümüzde supplement formda kullanmadan kesinlikle olmaz şeklinde bizlere aktarılan omega-3, düzenli balık ve sağlıklı yağlar tüketildiğinde yeterli miktarda vücuda alınacaktır.


4 - Kreatin!

Kısa sürede yüksek yoğunluklarda yapılan spor branşlarında (halter, sprint, güreş) güç üretimine yardımcı olduğu, en fazla araştırmayla kanıtlanmış tek supplementtir diyebilirim.

Gücümüzü açığa çıkarmak için yardımcı olan bu supplement, daha fazla ağırlıkla daha yoğun direnç antrenmanları uygulamamıza yardımcı olacağından, daha fazla kas gelişimine destek olabilir.


5 - BCAA

Yüksek yoğunlukta antrenman yaptığımız dönemlerde toparlanmamıza ve tekrar antrenmana hazır olmamıza yardımcı olan bcaa, sevdiğim ve önerdiğim 5 supplenet arsında yerini alıyor.


İhtiyacınız olan kadar proteini almanız durumunda kullanılması elzem olmayan bcaa, özellikle az beslendiğimiz diyet dönemlerinde, kas kütlemizi korumamıza yardımcı olması bakımından önemli bir takviye edici besindir.

6 - Pre-Workout (BONUS)

Antrenman öncesinde kullanılan bu supplement, içerisinde bulundurduğu kafein ve odaklanmayı arttırıcı özelliğe sahip olan uyarıcıları kolay şekilde karşılayıp antrenmana bizleri hazırladığından. Benim en sevdiğim supplement olarak yerini alıyor. Listenin ilk beşinde yer almamasının sebebi bu supplementin orta-ileri seviye sporla uğraşan insanlar için olmasından dolayı olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Yeni başlayan birinin kullanması sonucunda hayati önem teşkil edecek problemler doğurmasa bile, içerisinde bulundurduğu yüksek kafein alışık olmayan bireylerde, kalp ve solunum problemlerine yol açabilir!
Kafeinin faydalarını öğrenmek isteyenler bu makaleye göz atabilir: Kafeinin Spor Performanısna Etkisi

Yazar: Bayram Can Akkoyun

İnstagram: @bayramcanakkoyun