Nasıl Kilo Verilir?Kilo vermek için bazı yapılması gerek yöntemler vardır. Bu yöntemleri kısaca açıklayalım.Kalori

Kalori günlük yaşantıda ki harcadığımız enerjiyi besin yoluyla karşılamaktır. Peki bu miktarı gereğimizden az veya fazla almamalımıyız alırsak ne olur?

Kaloriyi az almak kilo verme de önemli bir basamaktır. Lakin günlük ihtiyacımızdan az kalori alırsak bu hem sağlık açısından hem sporsal açıdan mantıklı bir seçim olmaz. Çünkü günlük ihtiyacımızdan az kalori aldığımızda vücut direnç kaybı, enerji eksikliği, kas kayıpları ,insülin direnç düşmesi gibi durumlar yaşarız. Bir insan hiçbir fiziksel antreman yapmasa bile insan organlarının çalışırken dahi harcadığı bir kalori değeri vardır. Bu değere bazal metabolizma denir.Kalori Açığı


Günlük harcanıp, alınması gereken kalori değerinden daha az almaktır. Bu bir kolay ve bilinen zayıflama yöntemidir. Peki bu olay nasıl yaşanır. Örnek olarak kişinin alması gerektiği kalori miktarı 1600(kcal) iken alınan kalori 1200 olursa bu kişi zaman içinde kilo kaybı yaşar.

Kaloriyi Az Aldığımız Da


Normal kalori alımıyla da egzersiz ve ya diyet programıyla kilo verebilirsiniz aslında ama kalori açığı yaratınca daha kısa sürede sonuç alırsınız. Ama pek da sağlıklı olmaz. Bunu yaparken bir uzman doktor veya bir diyetisyen beslenme uzmanının takibinde olmanız daha sağlıklı ve iyi olur. Kaloriyi az almanın tabi zamandan tasarruf olarak bir artısı olduğu gibi bir eksisi de var. Az alındığında halsizlik, yorgunluk ,baş ağrısı, tansiyon, kalp sorunları vb sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.
Kilo Vermek İçin Yapıldığında Etkili Olan Şeyler;


  • Sabahları aç karına saat 08:00-10:00 arası uyanıp koşu, yürüyüş, ve ya ev ya da spor salonunda egzersizler.


  • Öğünlerinizde yeşillik de olmalı mutlaka ekleyin, yeşillikler sindirimi daha uzun olur ve uzun süreli tokluk hissi yaratması nedeniyle daha az yemek yeme ihtiyacı duyarsınız.

  • Aç karına bazı sabahlar kafein de tüketebilirsiniz.


  • Akşam 19:00-20:00 dan sonra fazla karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyi bırakmalısınız özellikle hamur işleri, ekmek, pirinç, makarna vb.


  • Gece geç saatlerde meyve tüketme miktarına da dikkat ederek tüketmelisiniz bazı meyveler şeker oranı çok yüksek besinlerdir. Şeker oranlarına göre düzenli miktarda tüketmelisiniz.


  • Günlük protein ihtiyacınızın en az %55-70 oranında karşılamalısınız. Fiziksel aktivite (FİTNESS) yapıorsanız mutlaka karşılamalısınız.


  • Gün içlerinde açlık hissetiğiniz bazı saatlerde düzenli bir yemek yeme şansınız olmadığında, 1 avuç kuruyemiş, yoğurt tüketebilirsiniz. Kuruyemişlerin de sağlıklı yağ içerenlerinden tüketiceksiniz. Bunlar badem, ceviz, kuru kayısı, üzüm, fındık, vb.


  • Akşam çok yiyorum ama yine de geceye doğru çok acıkıyorum diyenler de var. Böyle bi durum da salata tüketebilirsiniz.


  • Akşam yemeklerinizde çorba ve salatalar olmazsa olmaz olmalı.


  • Çorbalara baharat atabilirsiniz, bu sayede metabolizma da hızlanma ve kilo kaybınıza destek olucaktır.


Bugünkü bilgilendirmemizde kilo verme, kalori nedir, ne tür beslenmenin ve neler yapmanın faydalı olduğu hakkında ki yazımı sizlerle paylaştım.

Diğer yazılarımda görüşmek üzere.Yazar: Ali Rıza Karademir

İnstagram: @alikarademir7