Ketojenik Beslenme İle Yağlarından Kurtul!Kendimiz için en iyi diyet arayışına girdiğimizde, karşımıza çıkan onlarca çeşit diyet stratejisi görürüz. Bunların içinden en çok beğendiğimizi seçer ve diyete başlarız.

İlerleyen birkaç günde diyetin bize olan getirilerinden biri “kalori takibi” ile karşılaştığımızda işler zor bir hal alabilir.

Günlük yaşantımızda yediğimiz her şeyin kalori takibini yapmak, sürekli notlar, tutup diyet uygulamalarına yediğimiz besinleri kaydetmek, bir süre sonra sıkıcı bir noktaya ulaşıyor.

Diyet planımızı, ketojenik diyet ile dizayn ettiğimizde, gün içerisinde kalori sayma derdi kısmen ortadan kalkıyor. Bu da gün içerisindeki işlerimize daha fazla odaklanıp, daha verimli iş yapabilmemizde büyük bir fayda sağlayabiliyor.

Enerji Sistemleri

Vücudumuzdaki ana enerji kaynağımız glikozudur. Karbonhidratlardan aldığımız glikoz, glikojen olarak kas ve karaciğerimizde depolanır.

Ketojenik diyet uygulayan bir insanın ana enerji kaynağı ise, ketonlardır.

Ketosis

Karbonhidrat alımını bıraktığımızda, vücudumuz hayatta kalmak için farklı bir enerji kaynağı arayışına girer.

Bu nedenle, yüksek yağ içeren besinler tükettiğimiz bu diyette, Karaciğerimiz yağ moleküllerinden ketonları üreterek, artık beynimiz ve vücudumuza glikoz yerine keton gönderir.

Enerji sistemimizdeki bu değişikliğe ketosis denir.

Ketojenik Diyette Makro Besinler

Vücudumuz enerjisini glikoz yerine ketonlardan karşılaması için gereken şey, kompleks karbonhidratlar tüketmemizdir (buğday, pirinç, ekmek, patates, yulaf, vb.)

Karbonhidrat tükettiğimiz taktirde vücudumuz ketosis evresine giremez ve yaptığımız diyete ketojenik diyet diyemeyiz.

Ketojenik diyette makro dağılımımız şu şekilde olmalıdır;

 • %10 veya daha az miktarda karbonhidrat (yeşilliklerden gelen karb.)

 • %15-25 protein (yağlı protein kaynakları tercih edilebilir.)

 • %60-70 yağlardan

Ketojenik Diyet Ve Kilo Verme

Artık vücudumuzda enerji olarak yağ molekülleri kullanılıyor. Bu da bize diyet sürecimizin daha etkili olması konusunda kısa vadede büyük faydalar sağlayacaktır.

Karbonhidrat açısından fakir bir beslenme düzeni takip ettiğimiz için insülin seviyelerimiz gün içerisinde sabit kalacaktır. Bu nedenle de vücudumuz gün boyu yağ yakım modunda olacaktır.

Ketojenik Diyetin Faydaları!

 • İnsülin dengesi

Kanımızdaki insülin hormonunun gün içerisindeki seviyelerindeki düşüş veya yükselmesi, enerjimizi ve odaklanmamızı kötü etkileyebilir. Yüksek seviyelerdeki insülin, daha fazla şeker yeme isteği uyandıracağından, diyetimizdeki kontrolü elimizden kaçırabiliriz.

 • Epilepsi Tedavisinde Önemli Bir Role Sahip

Ketojenik diyet günümüzde kilo vermeyi hedefleyen kitle tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlanmadan önce, tıbbi amaçlarla kullanılan bir diyet yöntemiydi.

Epilepsi hastalarında kullanılan ketojenik diyet, hastanın aç kalmasının önüne geçerek aynı yönde faydaları sağlaması bakımından, geçmişten günümüze kadar epilepsi tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

 • Kalori Saymaktan Kurtul!

Hangi diyeti uygularsak uygulayalım gün içerisinde aldığımız kalori eğer yaktığımız kaloriden fazlaysa bu fazla enerjiyi yağ olarak depolayacağız.

Karbonhidratlar çok küçük miktarda tüketilseler bile, yüksek enerji yani kalori değerine sahip olabiliyorlar.

Diyetimizden çıkarmış olduğumuz işlenmiş karbonhidratlar, kalorilerimizde zaten yüksek miktarda düşüş yaşatacak.

Bu doğrultuda da ketojenik diyetin sadece ilk birkaç günü kalori takibi yaptıktan sonra devamında, böyle bir derdimiz olmayacaktır.

 • Gün İçerisinde TOK hisset!

Yağlar, karbonhidratlara göre sindirilmesi daha zor olan makro besinleridir.

Uzun süren bu sindirim süresi, öğünleriniz arasında daha fazla zaman aralığı oluşturacağından dolayı, hem sürekli yemek yeme gibi bir probleminiz olmayacak hem de çok çabuk acıkmayacaksanız.

Ketojenik Diyet Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Lif alımı

Sindirim ve boşaltım sistemimizin baş rol oyuncularına biri olan lif, yeteri kadar alınmadığı taktirde bazı sindirim problemlerini doğurabilir.

Karbonhidratlar yüksek lif içerebildikleri için diyetimizden çıkarıldığında, sebze tüketimimize iki kat daha fazla dikkat etmeliyiz.

 • Sıvı Alımını Arttır!

Yağların sindirim sürelerinin uzun olduğunu belirtmiştim, bu daha fazla iş yapan sindirim sistemi elemanları ve böbreklerimizin daha verimli çalışabilmesi için su dengesi hayati önem taşımakta.

 • Kötü Hissedebilirsin!

Ketosis evresinde farklı bir enerji sistemine geçiş yapmak, yeni bir eve taşınmaya benzer. Bu taşınma süreci yorucu ve sıkıcı olabilir ve içimizden bir şey yapmak gelmeyebilir.

Kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama 2-3 gün süren bu geçiş evresinde, kendinizi halsiz ve zor odaklanan bir durumda hissedebilirsiniz.

Bu durum geçicidir. Ketosis evresi tamamlandıktan ve enerji için ketonları kullanmaya başladıktan sonra, her şey normale dönecektir.

 • Tuz Alımına Dikkat Et!

Farklı bir sisteme geçiş yaptığımız için mineral ve sodyum alımımız da düşüş veya artış gösterebilir.

Sürekli olarak farklı miktarlarda sodyum tüketilmesi, tansiyon problemlerini beraberinde getirebilir. Bu nedenle alınan soyum ve mineral miktarı normalde neyse yine aynı şekilde alınmalıdır.

Kas kasılması için hayati önem taşıyan sodyum, eksikliği görüldüğü taktirde antrenman performansınızda önemli ölçüde düşüş yaratacaktır.

Sporcular İçin Ketojenik Diyet Uygun mudur?

Her sporcunun ilk düşündüğü şey performansıdır. Antrenmanda yada yarışta daha iyi performans gösterebilmesi için enerjisinin yüksek olması elzem bir durumdur.

Ketojenik diyette enerji sistemimiz ketonlardan oluşuyor. Ketonlar, kaslarımıza glikojenin sağladığı enerjiyi aynı ölçülerde sağlayamayabilir.

Kaslarımız glikojeni ketonlardan daha iyi kullanır ve performans gösterebilmesi gereken durumlar söz konusu olduğunda, profesyonel bir sporcunun ketojenik diyet uygulaması en optimal yol olmayacaktır.

Profesyonel bir sporcu kesinlikle ketojenik diyet uygulayamaz diyemeyiz, ama en yüksek performansını gösterebilmesi için, karbonhidratlara diyet planında yer vermesi bu sporcu için daha efektif olacaktır.

Kimler İçin Ketojenik;

 • Tip-2 diyabet hastaları

 • Epilepsi hastaları

 • Karbonhidratı verimli kullanamayan bireyler (insülin hassasiyeti olan bireyler)

Ketojenik Diyete Uygun Besinler

 • Yağlı et türleri

 • Somon

 • Süt ve Süt ürünleri

 • Kuruyemişler

 • Zeytinyağı

 • Hindistan cevizi yağı

 • Ölçülü miktarda yeşil sebzeler