Karın Kaslarını Ortaya Çıkar!
Bu yazımda, çoğumuz için spor salonuna atılan ilk adımın kahramanlarından birini ele alacağım.


Konumuz spor olduğundan hemen hemen her ele aldığım konu “emek” sözcüğünü içerisinde barındırıyor. Tahmin edilebileceği gibi, sırayla dizilmiş, harika görünen, estetik olmanın baş rol oyuncusu karın kaslarımızı da sergileyebilmek, onları gün yüzüne kavuşturmak bazı zamanlar oldukça fazla emek harcamamızı gerektiren bir iş oluveriyor.Neden Karın Kasların Olması Gerekiyor?

Karın kaslarımız, ne kadar fit olduğumuzu gösteren tek şey olmasa da, karşıdakinin fitness durumunu bizlere en kolay aktaran değişkendir.


Her şey iyi görünmek için mi? Tabi ki de hayır.


Karın kaslarına sahip olan bir bireyin bu kazanımı bizlere, vücudunda bulunan yağ oranının oldukça düşük olduğunu aktarır. Yağ oranımızın olması gerekenden fazlasıyla düşük olması sağlık problemlerini beraberinde getirirken, tam da olması gerektiği gibi olması hem güzel bir görünüm, hem de sağlıklı bir vücudu bizlere sağlamaktadır.Karın Kasların Senden Saklanıyor!

Sosyal platformlarda çokça gördüğünüz konu başlılarından örneklerle devam etmek istiyorum. “1 Ayda karın kası yap!”, “En hızlı karın kası inşa etme antrenmanı”, falan filan.


İnsanoğlunun yoktan var etme yeteneği olmadığını sanırım ilk okulda, Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden işlemiştik.


Bizler nasıl spor yaparak kol kası yaratmıyor, olanı geliştirmeye çalışıyorsak karın kaslarımızdaki gelişimi de aynı şekilde elde ederiz. Kadın veya erkek fark etmeksizin hepimizin ciddi ölçülerde kuvvetli, merkez bölge (abs) kasları bulunmaktadır. Bu bağlamda, karın kaslarını, antrene etme ve düzenli beslenmeyle beraber daha fazla geliştirir daha belirgin hatlara sahip yaparız.
Karın Kası İstiyorsan Mekik Çekme!

Nasıl olur, saçmalamaya başlamışsın Bayram Can, demeden önce yazımı okumaya devam et!


Karın kasları küçük kas parçacıklarından oluşan kuvvetli ama bir o kadar dan narin olan kas topluluğudur. Bu küçük kas parçaları sizin günlük hayatınızda yaptığınız her işte omurganızı sabit tutmak, ani yapılan hareketlerde sakatlıkları önlemek ve karın bölgenizde bulunan organları korumak için sürekli çalışmaktadırlar yani, 7/24 nöbet tutuyorlar.


Mekik çekerek karın kası yapmak, geçmişteki spor anlayışından günümüze yanlış ve eksik olarak aktarılan bir çalışmadır. Bir açıdan da spor aslında, insanoğlunun günlük yaşantısındaki yaptığı bir çok hareketi daha iyi yapabilmesi, iş yapabilme kabiliyetinin artması için vardır. En basitinden mekik çekmenin günlük hayatımızda nasıl bir karşılığı var diye düşündüğümde, sorularım cevapsız kalıyor.Mekik Çekmek Uzun Vadede Zarar Getirecek!

Düz bir karın isterken belini fazlasıyla büküyorsun.


Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nde omurga biyomekaniği profesörü olan, Stuart McGill yıllardır mekik konusunu inceliyor.


Laboratuvar ortamında yapılan deneylerde, domuz kadavralarına tekrar eden mekik hareketleri yaptırmakta olan profesör ve ekibi, gözlem sonucunda incelediği omurganın zarar gördüğünü kaydetmiştir.Mekik Çekmiyorsak Ne Yapmalıyız?

Mekik çekmek omurgamıza zararlıdır asla uygulamayın demek saçma olabileceği gibi doğru da değildir. Antrenman programlarımızda diğer kas gruplarında olduğu gibi çok fazla yer vermeyip, hafta içerisinde belirli miktarda yaptığımızda tabi ki de fayda sağlaması mümkün.


Ama mekiğe daha iyi bir alternatif arayışın sürüyorsa yazının devamı tam da sana göre!
Compoudn (Bileşik) Egzersizler Yap!

Günlük hayatını gözünün önüne getir, eğilirsin, çömelirsin ve bir şeyleri ya itersin ya da çekersin.


Çokça bahsedeceğim hatta ileriki yazılarda hepsini ayrı ayrı ele alacağım hareketler olan; Squat, deadlift, barbell row ve ower head press gibi, büyük hareketlere antrenman programınızda önemli bir yer açın. Bu tür hareketler, sizleri ağırlıkla baş başa bırakacaktır. Peki ne demek bu?


Bu tür bileşik egzersizlerde, hedeflenen kas grubunun çalıştığı gibi aynı zamanda yardımcı kas grupları olan örnek; deadlift yaparken merkez (core) bölgemiz de aktif şekilde sizi dengede tutabilmek için çalıştırmaktadır. Hem deadlift gibi güzelim bir egzersizi yapı gücüne güç katıyorsun hem de karın kasların çok aktif bir şekilde çalışıyor. Ya da squat, sırtlandığın onca kiloyla birlikte çömelip kalkarken karın kasların seni dengede tutmak yerine armut toplamayacaktır sanırım.Hareketleri Ayakta Yap!

Bazı belirli hareketleri mecburen sehpa kullanarak yapmak zorundayız, örneğin; Bench press gibi. Ama bunun dışında hem üst vücut için hem de bacaklarımız için yapacağımız antrenmanlarda ayakta yapılan hareketlere yer vermemiz, merkez bölgemizin bizi sabit tutmaya çalışacağından dolayı, karın kası gelişimi için harika olacaktır.Yemek Yerken Elini Korkak Alıştır!

Yazımızın başından beri karın kaslarını geliştirmeye yönelik konuştuk, çok güçlü ve şekilli karın kasları elde ettik harikayız! Ama görünmüyorlar neredeler?


Karın kaslarımızı da tüm kaslarımızda olduğu gibi üzerinde onu koruyan bir yağ tabakası vardır. İstediğimiz kadar harika karın kaslarına sahip olsak bile bu yağ tabakasının miktarı fazlaysa, karın kaslarını sergilememiz bir hayal olacaktır.Yağ Oranını Düşür!

Karın kaslarını gün yüzüne çıkarmak istiyorsan işe mekik çekmekten değil, beslenme planını gözden geçirerek başla. Yüksek yağ oranına sahip vücudunda karın kasların hep görünmez olacaktır.


Kardiyo Antrenmanı Yap!

Kardiyo antrenmanını ister koşarak, istersen de evde egzersizler uygulayarak yap. Ama küçük bir noktaya değinecek olursam, kardiyo antrenmanlarını koşu şeklinde değerlendirmek, koşu esnasında vücudumuzu dik tutma görevinde olan omurgamıza ve omurgamızı destekleyen kas gruplarına (merkez bölge kasları) daha fazla ihtiyaç duyulacağı için karın kası gelişimini hızlandırabilecektir.Evde Karın Kaslarını Çalıştır!

İçeriğinde belinizi zorlamadan en verimli şekilde karın kaslarınızı çalıştıracak antrenman programını sizler için hazırladım;Isınmayı Pas Geçmiyoruz

-30 saniye Jumping jack

-30 saniye Standing toe touch

-30 saniye Standing hand walkout

Bu döngüyü 2 set uygula ve antrenmana geç!Karın Kaslarını Ateşleyen Program!

-30 saniye High knee taps

-40 saniye Plank

-30 saniye Bicycle crunch

-40 saniye Plank walk up

-30 saniye Mountain climbers

-20-20 saniye Side plank.

Bu döngüyü ise antrenman yapma kapasitene göre setleri değiştirerek uygulayabilirsin. Benim tavsiyem ilk antrenman için 3 set yeterli olacaktır. Set aralarında 1 dakika dinlenmeyi unutma.Kısaca Özetlemek Gerekirse

Karın kaslarımız her zaman olduğu yerinde durmakta, mesele onları ortaya çıkartmaktadır. Karın kaslarını görünür olması için işe ilk başta yağ yakarak başla, mekik çekmeyi fazla abartma, ana hareketlere programında yer ver ve programlamalarına sadık kal! Sabretmeden sürekli yaptığın antrenman programını veya beslenme düzenini değiştirmek, sonuca giden yolda sürekli tökezlemene sebep olacaktır.