Kafeinin Spor Performansına Etkisi
Kahve içmek, kimi zaman hoş sohbetlerin ortağı kimi zaman uykusuz gecelerin vazgeçilmez yardımcısı, kimilerimiz için de sadece bir tutkudur.


Kahvenin uykulu zamanlarımızda uykumuzu açması, halsiz olduğumuz durumlarda enerjimizi tazelemesinin sebebi içerisinde bulundurduğu kafeinden dolayı kaynaklanır.


Kafein Nedir?

Kafein 1819 yılında, Friedrich Ferdinand Runge adında Alman bir kimyager tarafından keşfedilmiştir. Kafein, kahve, çay, kakao gibi yaprak yada meyve halindeki besinlerde bulunur. Uyarıcı etkiye sahip olan kafein, bu besinlerin arasında en çok kahve de bulunur.


Aynı zamanda enerji içecekleri, kola ve fanta gibi asitli içeceklerde de bulunan kafein doğal olmayan yollardan bu içeceklere sonradan eklenmiştir.


Kafein Nasış Çalışır?

Uyandıktan sonra geçen sürede, yaptığımız fiziksel ve zihinsel aktiviteler sonunda tekrar dinlenip yeni bir güne hazırlanmak için ilk istediğimiz şey genellikle temiz bir uyku çekmektir.

Artan yorgunlukla birlikte kanda bulunan adenozin seviyesi artmaya başlar. Beynimizdeki A1 reseptörlerine bağlanan adenozin, uykulu bir hale gelmemizi ve uykuya daha kolay geçmemizi sağlar. Bu anda tüketilen kafein ise, adenozin in reseptörle bağlanmasını engelleyerek bizi uykulu halden çıkarır ve aktivitelere hazırlar.


Kafeinin Spor Performansına Faydaları

Yatığımız her işte olduğu gibi spor yaparken de maksimum verimi almak isteriz. Aldığımız verimi maksimum seviyeye çıkarmak için antrenman anında fazla efor harcamamız alacağımız verimi aynı doğrultuda arttıracaktır.

Her zaman tamamen odaklanmış ve hazır olamadığımız durumlarda tüketeceğimiz kafein içeren bir besin, odaklanmamızı ve enerjimizi tazeleyeceği için daha kaliteli iş yapma imkanını bize sunmaktadır.
Kafein Yağ Yakımını Hızlandırır!

Hedefimiz kilo vermek olduğunda istenilen bir şeyde, bu süreci olabildiğince kısa sürede tamamlayıp forma girmek oluyor. Metabolizmamızın daha hızlı çalışmasına ve enerji tüketimini arttırmaya yardımcı olan kafein, bu durumda bizlerin karşına tekrar çıkıyor.

Kafeinin bir diğer faydası da tüketildiğinde kandaki epinefrin (adrenalin) hormonu seviyesini arttırmaktır. Adrenalin kandan yağ hücrelerine taşınarak, yağ hücrelerinin yakılması için sinyaller gönderir. Bu da süreci hızlandırmak için bir diğer olumlu yanıdır.

Piyasada yağ yakıcı olarak bilinen, L-carnitine ürünlerinde yüksek miktarlarda kafein bulunur.

ARAŞTIRMA: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30335479/

Daha Ağır Kaldırmak İçin Kafein!

Yüksek kilolarla kasları ve eklemleri antrene etmek kimi insanlar için sağlıksız ve gereksiz olarak yorumlansa da, Daha fit bir görünüm elde etmek ve kas kuvvetinizi daha fazla arttırmak için yüksek dirençler kullanarak hareketleri uygulamak neredeyse zorunludur diyebiliriz.

Antrenmandan önce tükettiğiniz kafein, kalsiyum hareketliliğini arttırdığından kas seviyesindeki performansı arttırarak bizlerin daha fazla dirençle daha verimli şekilde ağırlık antrenmanı uygulamamıza olanak sağlar.

ARAŞTIRMA: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29527137/


Kafein Algılama Ve Reaksiyon Hızını Arttırır!

Genellikle rakibe hızlı karşılık verme amacı güden sporlardan olan; tenis, futbol ve basketbol gibi sporlarda daha hızlı düşünüp plan yapma kapasitesini arttıran kafein, takım oyunlarının da vazgeçilmez destekleyicisidir.

ARAŞTIRMA 1: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30336606/

ARAŞTIRMA 2: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31045484/


Kas Ağrılarını Azalt!

Hafta içerisinde ne kadar fazla çalışır ve antrenman süremizi arttırırsak gelişimimizi o yönde desteklemiş oluruz. Bazı zamanlar fazla çalışma ve yoğunluktan dolayı artan laktik asit seviyelerinde yükselme kas ağrılarına yol açabilmektedir. Yaşanılan bu durum neticesinde antrenman kalitesinde düşüş gözlemlenir. Yapılan araştırmalarda günlük tüketilen 1 fincan kahvenin, kas ve elem ağrılarında azalmaya sebebiyet verebileceği bilgisini bizlere vermiştir.

ARAŞTIRMA: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23834545/
Fazla Kafein Göz Çıkarabilir!

Kafeinin sporcular için bir nimet olduğunu artık biliyoruz. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu bizlere öğütleyen büyüklerimizden feyz alarak benimde size vereceğim öğüt fazla kafein tüketmemeniz yönünde olacaktır!

Düzenli ve ölçülü tüketildiğinde spor performansındaki faydalarından yanı sıra, kalp ve damar sağlığı için de çok faydalı olan kafein, ilerleyen yaşlarda tam tersi etki göstererek kardiyak problemler yaşamanıza neden olabilir.


Kafeini Tolere Edebilirsin

Sürekli kafein tüketen bir sporcu, ilk zamanlarda gözlemlediği performansındaki artışın zamanla değişmediğini fark etmesi durumu bununla yorumlanabilir. Aynı miktarlarda alınan her uyarıcı maddeye vücut tolerans geliştirir.
Ne kadar Kafein Tüketmelisin

Vereceğim rakamlar her spor branşı, yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivite geçmişine göre farklılık gösterebilir.

Araştırmalar ve profesyoneller, orta-ileri seviye bir sporcunun günlük olarak vücut ağırlığı başına, 4-6 gr. kafein tüketebileceğini öneriyor.

Yazar: Bayram Can Akkoyun

İnstagram: @bayramcanakkoyun