Cheat Meal Nedir?
Sporla uğraşan veya kilo verme amacı güden, bir beslenme planı takip eden insanlar çoğu zaman daha az enerji almak ve yağ yakım sürecini hızlandırmak için daha az beslenirler.

Bu durum sonucunda daha az kalori ile gün geçirmek, sevdiğimiz ve yemekten hoşlandığımız bazen ana öğünlerdeki yemekler (hamburger, dürümler veya yemekten hoşlandığın yüksek kalorili herhangi bir yemek), bazen de gün içerisinde tükettiğimiz paketlenmiş (fast food) yiyeceklerden uzak durmamızı gerektirebilir.

Sert diyetlerin yapıldığı süreçlerde, sevdiğimiz şekilde değil de gereken şekilde beslenmek bazı günler motivasyon ve enerji düşüklüğüne yol açabilmektedir. Bu ve bu gibi durumlarla başa çıkabilmenin güzel ve eğlenceli yolu ise yazımızın devamında.


Cheat Meal (Hile Öğün) Nedir?


Amacımız kilo vermek ya da daha sağlıklı bir beslenme planı takip etmek olabilir. Bu her iki durumda da bazı dönemler, yediğimiz yemek çeşitlerinde ve miktarlarında değişiklik yapmamız gerekmektedir.

Daha önceki yazılarımdan olan “Spor ve Kilo Verme İlişki” adlı yazımda, mevcut yağ oranımızı nasıl düşüreceğimiz ve ne gibi teknikler uygulayacağımızdan bahsetmiştim. Bu yazımda kilo vermek için, belirli ölçüde kalori açığı (harcadığın enerjiden daha azı) yaratman gerektiğini bildiğini varsayarak devam edeceğim.

Bir birey düşünelim, bu birey mevcut kilolarından fazlasıyla rahatsız durumda. Bu arkadaşımız düşük kalorili şekilde besleneceği bir diyet programı belirledi ve bunu haftanın 7 günü uygulama kararı aldı.

Bu diyete çok yüksek bir motivasyonla başlayan bu arkadaşımız, birkaç gün yada hafta geçtikten sonra kendini hem mental hem de fiziksel olarak yorgun hissetmeye başladı.

Bu durumu yaşayan arkadaşımız aklına sürekli diyeti bırakıp, hunharca şeker ve hamur işi yemeyi defalarca kez getirse de, elinde yapabileceği güçlü bir hamlesi vardı.


Derdinizin Devası Cheat Meal!


Haftanın yedi günü düzenli olarak uyguladığımız katı diyetlerde küçük kaçamaklar yapmak sizi geri götürmez, aksine mevcut motivasyonunuzu korumak ve kaybettiğiniz enerjinizi tekrar geri kazanmak için yapmanız gereken diyetin bir parçasıdır.Cheat Meal Nasıl Uygulanır?

Cheat meal yani hile öğünü, kişinin yaşına, gün içerisinde yaptığı fiziksel aktivite yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.


Günümüzde diyet yapan ve zaman zaman hile öğününe ihtiyaç duyan insanların uyguladığı farklı cheat meal döngüleri mevcuttur.

Bunlar arasında en yaygın olanı ise, haftanın belirli bir günü seçtiğin bir öğünde canın istediği bir yiyeceği tüketmektir. Ama tabi ki de bununla sınırlı kalmıyor.


Spor geçmişine göre yada yaptığı antrenmanın şiddetine göre hile öğünleri, haftada 2-3’e çıkabilmektedir.


Cheat Meal Yaparken Kalorimi Geçmeli miyim?

Bana en çok gelen sorulardan biri de, hile günlerinde kalorileri aynı tutmak mı yoksa biraz daha yüksek kalori almak mı gerektiğidir.

Burada kendi uyguladığım ve bence doğru olduğunu düşündüğüm teknik olan, daha fazla kalori almak tavsiyemdir.

Çünkü hafta boyunca vücudumuza giren kalori miktarı, zaten harcadığımızdan düşük olduğu için, bizim fazlasıyla zeki metabolizmamız kendini koruma altına alma ihtiyacı duyuyor. Bu durum sonucunda da belirli bir süre sonra metabolizma hızımızda düşüş yaşayabiliyoruz.


Sürekli aldığımız kaloriden yüksek bir kaloriyi tükettiğimizde, metabolizmamız bu büyük öğünü sindirebilmek adına yapacağı tek şey olan daha hızlı çalışma yoluna ister istemez baş vurmak durumunda kalıyor. Bu da kesinlikle istediğimiz durum!

NOT!

Küçük bir tavsiyemde, nefsinize hakim olmayı unutmayın!


Cheat Meal Yapmanın Faydaları


Bana göre hile öğününün en faydalı yanı, az önce bahsettiğim motivasyonumu tazeleme özelliği. Ama bunun yanında da gözle göremediğimiz hormonel sistemimizdeki işleyiş üzerinde oldukça büyük etkiye sahip.


Kortizol Hormonunu Baskılar


Vücudumuza olması gerekenden daha az besin vermek, bir de buna ek olarak egzersiz yapmanız sizleri farkına varmasanız bile strese sokabilecek unsurlardır. Bununla beraber artan kortizol seviyeniz şu gibi durumlara yol açabilir;


- Kilo alma

- Yüksek tansiyon

- Kan şekerinde istenmeyen dalgalanmalar

- Sinirli olma durumu
Testosteron Oranın Düşebilir!

Uygulamış olduğunuz diyet programındaki makrolarla alakalı olan bu başlık, genelde sadece düşük yağ tüketilen diyetlerde gözlemlenmektedir. Cheat meal dışında da, düşük yağ almanızı hormon işleyişinizin düzenli olması için kesinlikle önermem.


Düzenli egzersiz yapan bireylerde önerilen günlük yağ miktarı. Vücut kilonuz başına minimum. 0.8-1 gram arasındadır.


Artan Leptin Seviyeleri

Açlık kontrolündeki bir diğer hormon olan leptin, beyne tokluk sinyalleri göndermekle sorumludur.

Verilen kilolarla beraber miktarında düşüş gözlemlenen leptini kısa vade de arttırmanın basit bir yolu da hile öğünleridir.


İnsülin Dalgalanması


İnsülin vücudumuzda bulunun anabolik yapılı bir hormondur.

Diyet süreçlerinde daha düşük kalori ve karbonhidrat alımından dolayı insülin seviyelerinde düşüş gözlemlenir. Bu durum spor yapan bireyler için biraz dezavantajlı bir durumdur.


Proteinler yoluyla vücuda alıp, sindirim sürecinden sonra kullandığımız aminoasitlerin kana karışıp kas protein sentezini daha verimli tamamlayabilmesi için de insüline ihtiyaç duyarız.Cheat Meal Yapmanın Zararları


Katı bir düzen içirişinde kendinize yaptığınız bu güzellikten çıkıp, normal düzene geri dönmek alışkın olmayan bireyler için zorlayıcı olabilir.


Nefsinize hakim olamayıp yediğiniz fazla kaloriler, hile günleri sıklıkla tekrarlanırsa vücutta yağ olarak depolanmaya başlayabilir.

Sindirim sisteminiz aniden gelen yüksek kalorili bir öğünü sindirmek için uğraşıyor olacağından, gün içerisinde enerjinizde düşüş gözlemleyebilirsiniz. Bunu yaşamamak adına hile öğünlerini günün sonlarına doğru bırakmak hem bu durum da hem de, daha fazla kalori almamanıza karşı işinize yarayabilecek bir taktiktir.

Yazar: Bayram Can Akkoyun

İnstagram: @bayramcanakkoyun