Bisiklet Sürüşlerinde Keskin DönüşlerBisikletinizi ister gezi amaçlı kısa seyahatlerde isterseniz de yarışlarda profesyonel sporcu olarak sürmeyi tercih edin, sürüşlerde en çok dikkat etmeniz gereken tekniklerin başında dönüş teknikleri yani bisikletle viraja girme teknikleri gelir.


Bisikletiniz sizin için bir hayat tarzı haline dönüşmüş olsa dahi dönüşlerde yaşadığınız teknik problemler hızınızı azaltacak ve enerjinizi dengeli kullanmaktan uzaklaştıracaktır. Bu tür sorunlardan kaçınmak adına öncelikle kendinizce sürüş tekniklerinizi oluşturmak ve özellikle yarışlar için pistlerin eğim özelliklerine göre antrenman yapmanız gerekecektir.


Bisiklet yarışları kendi aralarında 3 başlığa ayrılabilir. Bunlar: Yol yarışları, pist yarışları ve cyclo-cross yarışlarıdır. Bu yarış çeşitleri arasında pist yarışlarında pistin oval biçimde olması pist eğiminde yarışmacının dengesini koruması ve gerekli dönüşü yapabilmesi beklenir. Oval bir biçimde inşa edilen pistler, yarışmacının dönüşlerde savrulmasını önlemek adına içe doğru eğimli inşa edilir. Bu dönüşlerdeki kabiliyet de yarışmacıyı diğer sporcular arasından öne çıkaracak olan zamanı sağlar. Pist yarışlarını diğer yarış çeşitlerinden ayıracak olan faktör ise iç ya da dış mekanda yapılıyor olmasının yanı sıra pistin her iki alanda da eğiminin yüksek olmasıdır.


İster tek başınıza yaptığınız sürüşlerde, ister takımınızla çıktığınız yolculuklarda, ister hiç tanımadığınız yarışmacılar arasında bisikletle viraja girme becerinizi geliştirmiş olmalısınız. Hangi tür yarışta olursanız olun bir taraftan hayati bir öneme sahip olan viraj alma teknikleri diğer taraftan da yarışmacıya kontrol sağlama, hız kesmeme ve enerji kontörlü için imkan sağlar.

Dönüşlerin zorluğunu belirleyen bir diğer faktör de zemin yapısı olarak karşımıza çıkar. Zeminin yapısı ve ıslak ya da kuru olması, çıkışı görüyor olmanız gibi birçok faktörü çok kısa bir sürede hesaplamanız ve dönüşteki hızınıza karar vermeniz gerekiyor.

Viraja Girmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!


Viraja girmeden önce virajın keskinliğini kendinizce hesaplamalı ve dönüş sonunda kendinizi görüyor olmalısınız. Virajda yolun devamını göremiyorsanız mutlaka etraftaki ağaçları göz ucuyla takip edin ve drenaj kapaklarından mutlaka uzak durun.


Keskin virajlarda bisikletle viraja girerken dönüşlerinizi kendinizce garantiye almak için viraja mümkün olduğunca dışardan girmelisiniz. Yolun doğru tarafında sürdüğünüze dair emin olmalı ve vücudunuzu gidon üzerinde dengede tutmalısınız. Yüksek hızlarda bisikletiniz üzerinde hareket ederek hızı ve dengeyi sağlamak isteyebilirsiniz. Virajdan düşmeden çıkmanın bir başka püf noktası da dönüşte virajın dışında kalan pedalı aşağıda tutmaktır. Hem denge kurmanızı sağlayacak hem de iç taraftaki pedalın da etkisiyle yere eğiminizi azaltacak olan bu küçük nokta ile virajlardaki gücünüzü artırabilirsiniz.

Yarışlarda Viraja Nasıl Girilmeli?


Bisikletle viraja girme esnasında dönüşleriniz için mümkün olduğu kadar hafif ve zarif biri süzülüş yapmaya çalışmalısınız. Aksi halde dönüşler sizi hem yavaşlatır hem de rakiplerinize karşı enerji kaybetmenize neden olur. Hafif ve zarif bir dönüş içinse öncelikle frenlerinize ve lastiklerinize güveniyor olmalısınız. Islak zeminlerde bisikletiniz hafif de olsa frene basmanız kazaya davetiye çıkaracaktır.

Dönüşlerde hesaba katılması gereken bir diğer özellik de sürücünün boyudur. Eğer uzun boyluysanız dönüşteki eğim açınızı daha fazla hissedebilirsiniz. Bu aşamada dönüşteki dengenizi korumanız çok daha zor olabilir. Dönüş hızınıza bağlı olarak değişen yatış açınız için vücudunuzu dönüş yönüne doğru daha fazla çevirmeniz demek lastiklerin yere daha sıkı tutunması demek olacağından dönüşünüzü daha kontrollü tamamlayabilirsiniz.


Bisikletle viraja girme eyleminden önce lastiğin kaymasını etkileyen faktörler arasında hava sıcaklığı, zemin yapısı ve lastiğin genişliği bulunduğunu unutmamalısınız. Ayrıca toplu sürüşlerde hızınızı kesmek isterseniz takım arkadaşlarınızı etkileyeceğinizi unutmamalı ve frene çok yumuşak dokunuşlar yapmalınız. Dengenizi sağlamak adına gidona uyguladığınız her basınç hızınızı azaltacağından öncelikle kendi doğrultunuzdan da emin olmalısınız.

Yazar: Ömer Özerten

İnstagram: @omerozerten